Visszatekintés a 2008/09-es idényre: AMC, kettőből kettő

Mad Men - 2. évad: pedig az ember azt gondolná, hogy ez egy tipikusan nem darára való sorozat, ennek ellenére eddig mindkét évadot így tudtam le. Ami miatt ezt mondom, az a sorozat felépítésben rejlik, mivel a Mad Men nem a cliffhangerekkel, vagy éppen a pörgősségével tűnik ki, sokkal inkább a karakterábrázolással, valamint a 60-as évek társadalmi jellemzőinek bemutatásával.

És bizony ezúttal sem kellett csalódnunk Weiner-ékben, egy jól felépített évadot kaptunk, ahol mindegyik karakteren, illetve azok sorsán és  jellemük változásain szépen végigvezettek minket. Az évad kellemes meglepetés számomra az egykori Bond-lány January Jones volt, aki rendkívül hitelesen alakította az önbizalomhiánnyal, valamint a kor szokásjogával küszködő háziasszonyt, aki végül kitört a burokból. Jon Hamm ismét remek volt, valamint Slattery, Moss és a többiek is hozták magukat.

Pár napja nbéztem egy interjút az előbb említett Hamm-mel és Slattery-vel, amelyben arra a kérdésre, miszerint mennyit improvizálnak, Hamm csak annyit mondott: semmit, hiszen a script olyan jól van megírva, hogy csak rontani tudnának rajta. Tudom, ez általában egy sablonválasz, de a Mad Men esetében, minden bizonnyal van valóságtartalma. 8/10


Breaking Bad - 2. évad: OMG – mit tett le a második évadban Vince Gilligan és csapata. Még a remek első etap alapján sem számítottam erre… Fantasztikusan megírt részek, tudatosan felépített évad, és ha már a csatornatársnál írtam a karakterrajzot, a BB esetében ezt hasonlóképpen megtaláljuk, de ezt, szemben a Mad Men-nel egy végig feszült, igencsak húzós sztori is kiegészítette.

Micsoda cold openekkel operáltak, emlékezzünk csak Jesse haverjának megölésére, vagy a „nem vagyok rendőr” c. igencsak megmosolyogtató kezdésre. Gyönyörű operatőri munka jellemzi a BB-ét, mely rengeteget hozzátesz a sorozat hangulatához. A legjobb példa erre A 2x09-es Days Out, amely egyben a sorozat egyik legjobb részének is mondható.

Byran Cranston élete szerepét kapta meg Walt karakterével és él is a lehetőséggel, teljesen megérdemelten gyűjti be a jelöléseket/díjakat. Jesse sem lett elhanyagolva, mindenesetre azt sejthettük, hogy előbb-utóbb ide vezet majd az útja, míg Walt felesége is nagyobb teret kapott ezúttal. A legnagyobb meglepetés Hank volt, az írók rá is odafigyeltek és nem okozott csalódást sem a karakter történetszála sem Dean Norris játéka.

Ahogy a címben is szerepel – AMC kettőből kettő, de ha azt kellene megmondanom, hogy melyiket kedvelem jobban, akkor a kezdetkehez képest fordult a helyzet. A Breaking Bad a második évadával nálam a Mad Men elé került, és egy 9/10 mindenképp kijár neki.